Prag Komünizm Müzesi

Afişini, Prag Kalesi ve St. Vitus Katedralinin olduğu bölgeden, Charles Köprüsüne (Karluv Most) ve dolayısıyla, Eski Şehir Meydanına inerken gördüm, hemen fotoğrafladım ve planlarımın arasına alelacele ekledim.

Prag’daki son günümde büyük bir hevesle sırt çantam ve fotoğraf makinamla düştüm yollara, yanımda, yol arkadaşım sevgili yeğenim.

19 Haziran Pazar sabahı, Prag’da karşıma çıkan hiç kimse bilmiyordu sorduğum adresi, elimdeki broşüre en az bana baktıkları kadar yabancı bakıyorlardı. İstanbul’da yada Seoul’de bir müze sorsam da aynı tepkiyi verirdi muhtemelen, o sabah karşıma çıkan Praglılar. O kadar bihaberdiler şehirlerindeki müzeden anlayacağınız. Aslında birşeylerin kurgusu yanlıştı, birşeyler tuhaftı ama adlandıramıyordum.

Oysa ki müzeyi gezdikten sonra anladım.

prag10-jpg

Yana yakıla bulmaya çalıştığım müze, Komünizm Müzesi’ydi.

Kendi imkânlarımızla bulduk, daha doğrusu bina çıktı karşımıza bir anda. Broşüründe adresi, “hemen Mc Donald’s’ın üstünde” “Casino’nun karşısında” gibi ironilerle tarif edilmiş bu müzenin adının neden “Kahrolsun Komünizm” olmadığını anlayamadım dolaştıktan sonra. Müze, köhnelikten, isteksizlikten ve müşterisizlikten çok kalmaz kapanır muhtemelen.

Müzeyi gezerken insanın aklına takılan soru şu: madem Ruslar ve zorla getirdikleri Komünizm bu kadar kötüydü, neden 40 yıl seviştiniz? Neden direnmediniz ve kurtulmadınız? Neden arkasında durmadınız Üniversite Öğrencilerinin? Kendini yakan ve 1. Meşale diye imza atan Jan PALACH’ın neden arkasında değildiniz?

Neden özgürlüğünüz için mücadele etmediniz? Aslında belki de haklısınız, sizin Mustafa Kemal’iniz yoktu. Kurtulmak için 40 yıl beklediniz…

Komünizm Müzesi

Adres : Na Prikope 10

110 00, Prag 1

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz... Diğer nAifce yazıları...

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.