Lennon Duvarı – Prag

1980 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden The BEATLES grubunun efsanevi solisti John LENNON’ın anısına, Prag’da, komünizme inat, barış, sevgi ve özgürlük için oluşturulan bu duvar, komünizmin yıkılmasından sonra popüler olmuş bir yer. Artık, tur programlarında bile yer alıyor John LENNON duvarı. Tabii ziyaret eden herkes, duvara birşeyler karalama telaşında olduğundan, her gün değişim yaşamakta duvar yeni eklenen Graffitilerle.

2011’deki Chesky Krumlov Ortaçağ Festivali için gittiğim Çek Cumhuriyetinde Prag’da kaldığım sürede John LENNON duvarına da gittim ve kızımın adını yazarak -barış, sevgi ve özgürlük için- duvara iz bıraktım, Let it be ‘yi mırıldanırken.

Kızımın adı hala okunur durumda mıdır aradan geçen bunca zamandan sonra       -öyle olmasını çok isterim- ya da üzerine dünyanın hangi ülkesinin LENNON sever çocuğu tarafından yazı yazılmıştır bunu bilmek de güzel olabilir ama, bunu öğrenebilmek için yapılması gereken Şehirkolikleşerek yollara dökülmek Prag istikametinde yine yeni yeniden…

prag1

Komünizmden bunalan Prag Gençliği için, John LENNON’ın öldürülmesi çıkış noktası olmuş.

2011 Haziran’da duvar bu hali ile karşılıyordu şehirkolikleri…

Bunları da okumak isteyebilirsiniz... Diğer nAifce yazıları...

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.