Strasbourg Modern Sanat Müzesi

Strasbourg’da “yapmadan dönmeyin” önerilerinin başında gelir ‘Strasbourg Musee d’Art Moderne Contemporain’ yani Strasbourg Çağdaş Modern Sanat Müzesini gezmek.

Zaten bir şehrin kimliğini bulmak için geçmişinin izlerini müzelerde sürmek gerekir, şehirkolikler bunu bilir. Bunun için bütün şehirkolikler müzekoliktir aynı zamanda. İşte bir şehrin atar ve toplar damarlarını sanat ve sanatçısının çevresinde bulmak isteyen Şehirkoliklerdenseniz bu müzeyi gezdikten sonra ruhunuz huzura erişecektir.

Müzede 1870’den günümüze kadar olan sanatçıların eserlerinden örnekler var. Paul Gauguin’den Pablo Picasso’ya kadar yaşadığı çağın modern sanatçıları tarihsel sıralama ile yerlerini almış durumda müzede.

Müzeye girişte Thomas Schütte’nin Grossa Geister no°11 adlı eseri karşılıyor ziyaretçileri.

Giriş ücreti yetişkinler için 3,5 €, öğrencilere ise bedava.

 Auguste Rodin’in ‘Düşünen Adam’ heykelinin aslı Paris’teki Rodin Müzesinde sergileniyor ama bu müzede de aslına uygun kopyası bulunuyor.

Charles Louis Maurice ELIOT – Les Vieilles Gens – 1892

 Paul Gauguin – La Toilette – 1882

Vassily Kandinsky Müzik Odası

 Victor Brauner – Arc-en-ciel – 1943

  

 Victor Brauner – La Parole – 1938

 Pablo Picasso

Gustave Dore – Pierrot grimaçant – 1860

Müze, Petite France’a çok yakın yürüme mesafesi bir noktada bulunduğundan çıkışta istikametinizi Petite France’a çevirin ve İll nehri kenarındaki restaurant-cafelerden birinde Tarte Flambee ( bir nevi ince hamurlu Alsace pizzası ) yiyerek ve bir kadeh Gewurztraminer içerek (ünlü Alsace beyaz şarabı) tadını çıkartın günün kalan saatlerinin…

   Vegetarian tarte flambee

Bunları da okumak isteyebilirsiniz... Diğer nAifce yazıları...

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.