SES ÜZERESİ

Reklamlar

Sessiz olmanın var oluşu kuşkuya düşüren yapısının aslolan çakıl taşı nedir? Maruz kaldığımız gürültünün öfkesinden geçiyor aslında sessizliğin en büyük ürkü halini alması. Hoşnutluk ve bunu bir arkhe düzlemine sokma çabası. Sessizliğin ardı ve arkasında buluşturulan ellerin neden ziyade ne olduğuna bakmak gerekiyor. Ve bunu sağlam bir uçuklukta irdeleyebilmek için sessizliğin ne olmadığıyla ve onun yarattığı hislerin ne olmadığıyla uğraşmamız gerek. Çaba bir ilaha ulaşmak adına sessizliği en çok rağbet gösterilen hiç kavramına sürüklüyor.

Reklamlar

Sessizlik hiçe ulaşmanın bir nevi determinist yaklaşımıdır. Sürreal sessizliğin kolay ve dolaylı olduğu kesindir ve oluşturulabilir mevzu gerçek sessizliktir. Gerçekten sessiz olmak nedir. Onu imgelemek için dahi sessizliği sağlayamıyoruz. Sessiz kalmak bir dayatıdır aslında pek de içten olan. Dolayısıyla sessizlik teklikten yana değildir. Tek olan bir töz sessizliğe kavuşamaz. Çünkü o ulaşılması güç bir lahzadır. Rüzgarın ekşi doruklarına çıkarttığı bir akarsuyun gölgesinde kalmış vadi yamacı. Sessizlik işte bu yamaçta kurulmuş odundan bir evin reçine kokusuyla içerisinde çakralardan oluşumlanan bir olgudur. Onun için buna ulaşmanın ses ve akslarıyla pek bir ilgisi yoktur. İnsan ilişkilerinde sessizlik bir şeylerin bittiğini hiç göstermez. Dahası canlılığına bambaşka bir türevde farklı varyasyonda bir boyut getirdiğini ispatlar bize. Ve sessizlik en korkusudur yaratılanın. Hayvanlarda da insanlarda da görülmeyenlerde de.

Bir geyik otlarken en çok dikkatini sessizliğe kesilir. Bir suçlu yargılanırken de bu sessizlikten korkar. Sessizlik zamanı ve türevleri etkileyen en büyük etkendir. Edilgen ve oldurgan bir yapıdadır. Bir nevi yaratıcıdır sessizlik. Sesi yaratan ve sese nazaran olguların tümüne müdahalede bulunan. Her şeyi susturdun, sessiz kaldığını düşünüyorsun fakat mühim olan aklının içinde düşüncelerinin direnişe geçen sesi değil mi yahut hissettiklerinin?

İşte böyle bir çoban salatasını yemeye hazır değilseniz bu konunun türevlerine bakmalısınız önce. Sessiz olmaya sürükleyen ne? Sessiz olmaya nasıl varılır. Ona giden tür, yöntem ve yol nedir? Yani salt sessiz olmanın ne olmamasıyla ne olduğuna ulaşmaktansa önce onun türev sorularını irdelemek gerekir.

Diyojen de kaçtı bu sesten lakin en sonunda anladı bir tasla da olsa o içerisindeki sesten kaçınamayacağını tıpkı Gandi gibi. Mevzuyu düşünmezsek ve irdelemezsek sorun haline gelmez diye detaysızlaştıramayız. Evet, muhtemelen bir çok olgu düşünmezsek kolaylıkla unutulur ya da gerçekleşebilir. Dolayısıyla sessizlik de böyledir diyemeyiz. O ciddi bir müessesenin en ihtişamlı operatörü. Sessiz olmanın oldurmayan yapısının arzusuyla kıvranıyoruz. Ve onun, ona ulaşılmaz bir şey mi yoksa ulaşılabilir mi olduğunu düşünerek başlamalıyız türevlerden de önce meseleye. Lakin ona ulaşamadım. Tirajı düşük de olsa ulaşılabilecek bir kuşkudur o. Ses başlı başına kuşkusuzlukken ki bazıları hariç, sessizlik ardı ardına ve başlı başına bir kuşkudur. Ürküdür. Lahzadır.

Berat Yılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s